Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

III Liga Mężczyzn

Liga młodziczek

Sponsorzy

pizzeria pinokio

RWiK

Uzdrowisko Połczyn

Dom Wczasów Dziecięcych
mentor

Cukiernia Wilk

PUH Nitras

Marta

 

 

  

MKS MIESZKO odznaczony przez ZGSZS w Warszawie w 1992 r. złotą zbiorową odznaką „za zasługi w rozwoju sportu młodzieży szkolnej”

 

Historia działalności MKS MIESZKO

 

            Historia Klubu ma swój początek w Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Żymierskiego w Połczynie Zdroju. Szkoła nie miała ani sali gimnastycznej ani urządzonego boiska sportowego. Kierownik szkoły - miłośnik sportu Wacław Maciesza, przekonując mnie do podjęcia pracy zapewnił, że wspólnie stworzymy przyjazną atmosferę dla sportu.

 

            Pracę rozpocząłem 1 grudnia 1960 roku. Mimo braku podstawowych warunków do prowadzenia w-f-u (bez sali i boiska), program nauczania realizowałem w całości ucząc gimnastyki, tańca, gier sportowych, pływania, jazdy na łyżwach, sankach, nartach, gry w hokeja, a w szczególności lekkiej atletyki, jako że na studiach byłem ligowym zawodnikiem w tej dyscyplinie, dlatego wiele wiedzy i umiejętności mogłem przekazać swoim uczniom.

 

            Najbardziej prestiżową konkurencją, w której musiały startować wszystkie szkoły podstawowe w Polsce, był czwórbój lekkoatletyczny i sztafeta 4x60 m im. Janusza Kusocińskiego. I właśnie w sztafecie po czterech latach pracy, zwyciężając na wszystkich etapach eliminacyjnych – w mieście, powiecie, województwie, połczyńska dwójka kwalifikuje się do szesnastki reprezentantów województw w finale Mistrzostw Polski. Powstaje SKS Szkoły Podstawowej nr 2. W 1964 r. na Światowym Festiwalu Młodzieży w Warszawie SKS SP nr 2 w Połczynie Zdroju zdobywa wicemistrzostwo Polski, co w opinii spikera było największą sensacją mistrzostw.

 

            W latach 60-tych na terenie Połczyna-Zdroju przy zakładach pracy, uzdrowiskach na niezagospodarowanych placach, w sposób amatorski, urządzonych było 19 boisk do siatkówki. Chętnych do odbijania piłki było wielu, ale umiejętności nie mogli zdobyć w szkołach, ani w klubach. Postanowiłem popularyzować tę dyscyplinę sportu nawiązując współpracę z radami zakładowymi Uzdrowiska, Zakładów Naprawczych MR, Spomaszu i GS-u. Powstaje ZKS „Relaks” zgłoszony do rozgrywek organizowanych przez OZPS Koszalin. Start tej drużyny miał na celu zainteresować siatkówką społeczeństwo, a dzieci i młodzież zachęcić do treningu.

 

            W 1967 roku, z chwilą wybudowania przy nowej szkole sali gimnastycznej, na zajęciach SKS-u dominowała piłka siatkowa. Zajęcia z dziewczętami prowadził Zbigniew Maciesza, a z chłopcami Kazimierz Kławsiuć.

 

            Chcąc zachować kontynuację szkolenia siatkarskiego, nawiązana została współpraca ze szkołami ponadpodstawowymi w ramach MKS MIESZKO.

 

W latach 1978-98 MKS MIESZKO staje do rywalizacji siatkarskiej w ramach Koszalińskiej Olimpiady Młodzieży, osiągając nadspodziewane sukcesy. Młodzicy MKS uczestniczyli w 22 edycjach KOM, łącznie z minisiatkówką i zdobyli aż 20 złotych medali, 2 srebrne, 1 brązowy, w tym 2 złote medale zawodnicy Wojciecha Kierzkowskiego w 1996 r. w minisiatkówce i 1998 r.  młodzicy. Pozostałe, 18 złotych, 2 srebrne i jeden brązowy zdobyli zawodnicy Kazimierza Kławsiucia. Dziewczęta trenowane przez Zbigniewa Macieszę zdobyły złoty medal w KOM w 1982 roku, brązowy w 1991.

 

            W kategorii młodzików zawodnicy powoływani byli do kadry makroregionu, a nawet Polski. Wielu utalentowanych zawodników trafiło do ligowych klubów w Polsce. Najlepszym przykładem jest Jerzy Zwierko, który jako 14-latek na eliminacjach do Mistrzostw Polski, podobnie jak 15-letni Zbyszek Gregorczyk, trafili na listę kandydatów selekcjonera kadry Polski młodzików. W 1980 r. odeszli do Stali Stocznia w Szczecinie, z którą w 1983 r. zdobyli mistrzostwo Polski juniorów. O Zwierce napisano w prasie: „mózg drużyny, (...) najwszechstronniejszy”.

 

            Inny przykład to Tomasz Kławsiuć. Jako 10-latek w 1995 roku w Zabrzu, wraz z Piotrem Orłowskim i Michałem Olszewskim, zdobyli w-ce mistrzostwo Polski w minisiatkówce. W 2001 r. został wypożyczony na okres nauki w liceum, do klubu Joker Piła. Przez trzy kolejne lata szkoła zdobywała mistrzostwo Polski w licealiadzie, a w Joker w 2003 roku wicemistrzostwo Polski juniorów. W 2006 roku wraz ze Stefanem Wyszyńskim, zdobyli 13-te miejsce w Mistrzostwach Polski w Siatkówce Plażowej w Niechorzu.

 

            MKS MIESZKO organizował ogólnopolskie i międzynarodowe festiwale piłki siatkowej młodzików, na które przyjeżdżały i nas zapraszały tylko liczące się zespoły z Polski i z zagranicy. Reprezentowaliśmy województwo m.in. w Radomiu, Częstochowie, Ostrołęce, Warszawie, Krakowie, Zabrzu, Gorzowie, Słupsku, Szczecinie, Templinie, Greinswaldzie, Ikerminde, Berlinie. Pamiętamy jak wiele radości, śpiewu i uścisków przynosiły zwycięstwa, a ile smutku, złości, a czasami nawet agresji przegrane mecze, z którymi nie zawsze umieliśmy pogodzić się.

 

            OZPS Koszalin prowadził mistrzostwa województwa w piłce siatkowej młodzików, kadetów, juniorów młodszych, juniorów, w minisiatkówce oraz w siatkówce plażowej. We wszystkich kategoriach startowali nasi zawodnicy zdobywając 36 złotych medali.

 

            Niezwykły sukces na zakończenie rozgrywek okręgu koszalińskiego w 1999 r. osiągnęli nasi zawodnicy wszystkich pięciu kategorii wiekowych: minisiatkówki, młodzików, kadetów, juniorów i seniorów, zdobywając pierwsze miejsca. W ostatniej XXII Wojewódzkiej Olimpiadzie Młodzieży, MKS MIESZKO zajął 6 miejsce na 122 sklasyfikowane kluby w województwie zachodniopomorskim.

 

            Naszym sukcesom sprzyjała korzystna pozycja Klubu, który aż 56 razy był mistrzem województwa, a wszystkie wyjazdy zawodników pokrywał SZS i OZPS Koszalin.

 

            W 1999 roku pracę szkoleniową w Klubie rozpoczął Wojciech Halec, który może pochwalić się znaczącymi wynikami:

 - I i IV miejsce w Mistrzostwach Polski LZS,

 - dwukrotny udział w ćwierćfinałach Mistrzostw Polski Młodzików,

 - udział w 1/8 Mistrzostw Polski Juniorów,

 - II miejsce młodzików w województwie,

 - zdobyte pięciokrotnie III miejsce w województwie m.in. młodzików, kadetów, juniorów,

 - II miejsce w III lidze seniorów.

 

            W 2000 r. nasi szkoleniowcy, Kazimierz Kławsiuć – koordynator, Wojciech Halec – trener, zostali opiekunami kadry Makroregionu Północno-Zachodniego Młodzików, której celem było przygotowanie do XI Turnieju Nadziei Olimpijskich w Cetniewie.

 

            W 2009 r. w Klubie pracę z dziewczętami rozpoczął Janusz Podpora uzyskując kilka znaczących osiągnięć:

 

- I miejsce w Mistrzostwach Polski LZS,

 - udział w 1/8 Mistrzostw Polski Młodziczek,

 - udział w Finałach Mistrzostw Polski w piłce siatkowej plażowej młodziczek,

 - III miejsce w województwie młodziczek i juniorek.

 

            Niezaprzeczalne sukcesu Klubu na przestrzeni lat, to nie tylko profesjonalna praca trenerów-pasjonatów wspierana przez rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół, władze samorządowe, sportowe ZOSZS, OZPS Koszalin oraz sponsorów, ale nade wszystko wielki wysiłek i zaangażowanie dzieci i młodzieży, dla których zdobyte medale były nagrodą za ich trud i umiejętności.

 

            Pasja siatkarska, którą młodzież została zaszczepiona pozwoliła dzisiaj panom po czterdziestce, obecnym członkom zarządu i Klubu, zgłosić drużynę pod nazwą "Bękarty Kazika" do Połczyńskiej Ligi Amatorskiej Siatkówki (PLAS). 

 

Prezes MKS Mieszko Kazimierz Kławsiuć

 

III Liga Mężczyzn

 

L.p Zespół  m p
1. SGS 10 20
2. Wiking 10 19
3. Czarna Perła 10 18
4. MKS MIESZKO 10 18
5. SMS II 10 15
6. Nowa Rega  10 0

 

 

 

 

IX kolejka 17.03.2018

 

 Czarna Perła Miastko - SMS II Police 3:2

 

Nowa Rega Trzebiatów - SGS Goleniów 0:3

 

Wiking Rymań - MKS MIESZKO 3:0

 

 

X kolejka 07.04.2018

 

SMS Police - Wiking Rymań 3:0

 

MKS Mieszko - Nowa Rega Trzebiatów 3:0

 

SGS Goleniów - Czarna Perła Miastko 0:3